Köpek mamaları hakkında bilinmesi gerekenler

Köpeklerimizin sağlıklı ve uzun bir hayat sürdürmesi hepimizin isteği! Bu noktada, köpek sahiplerine büyük sorumluluk düşüyor. Çünkü, bir köpeğin sağlıklı bir hayat sürmesi için her şeyden önce iyi beslenmesi gerekiyor. Köpek maması seçimi önemli! Ancak, köpek maması içeriği daha da önemli! Kaliteli ve zengin içeriğe sahip olduğunu düşündüğünüz bir mama köpeğiniz için uygun olmayabilir. Bu yüzden, herhangi bir köpek mamasını satın almadan önce içeriğinde neler olduğunu kontrol etmeniz gerekiyor. Bir başka deyişle, içeriğe göre mama seçimi yapmalısınız.

Köpek Maması Satın Alırken Hangi Hususlara Dikkat Edilmeli?

Yavru köpeklerin bağışıklıkları oldukça zayıftır. Bu yüzden, hastalıklara yakalanma ihtimalleri bir hayli fazladır. Yavru köpekler; anne sütüyle beslenirler. Bu sayede, ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri en sağlıklı şekilde alma şansına erişirler. Ancak, köpeğin iki aylık olmasıyla beraber işler değişir. Bir başka deyişle, bu dönem ile beraber yavaş yavaş kuru köpek mamasına geçiş yapılabilir. Fakat, köpeğin dişleri tam olarak çıkmadan kuru mama kullanımı sakıncalıdır. Bu noktada, anne sütü yetersiz kaldığı takdirde yaş mama takviyesi alınabilir.

Köpek maması içeriği; zannedildiğinden daha önemli! Bu noktada, yavru ve yetişkin köpek mamaları arasındaki farkların bilinmesi şart! Besin değerlerindeki oranlar farklı olduğu için köpek maması seçiminde titiz davranılması gerekiyor. Yavru köpekler için özel olarak üretilen köpek mamasında daha yüksek besin değerleri bulunuyor. Çünkü, yavru köpekler; yetişkin ve olgun köpeklere kıyasla daha hareketlidir. Bazı köpek sahipleri; yetişkin köpeklerine de yavru köpek maması vermeye devam ederler. Fakat, bu tercih yanlıştır. Yetişkin köpekler; besin değeri bakımından zengin olan bu mamaları tükettikleri takdirde kilo alabilirler. Bir başka deyişle, yavru köpek maması içeriği; yetişkin köpekler için uygun olmayabilir.

Yavru köpeklere hangi mamanın verileceği konusu bir hayli önemli! Köpeklerin gelişimi 12 aylık olana kadar sürer. Bu yüzden, onların sindirimi kolay mamalar ile beslenmesi gerekiyor.

Köpeklerin beslenmesi her şeyden mühim! Köpek maması sektörü; her geçen gün gelişiyor. Köpek sahiplerinin önündeki seçenekler artıyor. Ancak, her mamanın kalitesi aynı değildir. Bu noktada, en iyi köpek maması markaları hangisi sorusunun cevabı araştırılıyor.

Türkiye’de çok sayıda köpek maması satılıyor. Bilhassa yabancı markaların ürünleri çok fazla tercih ediliyor. Köpeklerin yaşına ve türüne uygun olarak hazırlanan bu mamaların fiyatları da her bütçeye hitap ediyor.

Mutlaka Tercih Edilmesi Gereken Köpek Maması Markaları!

Herkesin bildiği üzere köpekler etobur canlılardır. Bu yüzden, protein bakımından zengin köpek mamalarına ihtiyaç duyulur. Bilhassa bol nemli ıslak köpek mamaları en iyi seçenek olacaktır. Bu sayede, köpeklerin protein ihtiyacı en iyi şekilde giderilir. Olması gerektiği gibi beslenemeyen bir köpeğin kemikleri, organları ve vücut sistemi ciddi şekilde zarar görür. Bu yüzden, köpeklerde önemli sağlık sorunları meydana gelir.

 • Mera – Pure Sensitive Köpek Maması: Köpek maması markası denildiği zaman birçok kişinin aklına Mera geliyor. Almanya merkezli olan bu markanın ürünlerinde doğal içerikler yer alıyor. Bu mamalarla beslenen köpeklerin sağlığı en iyi seviyeye çıkıyor. Mera; neredeyse tüm köpeklerin ihtiyaçlarına uygun mamalar üretiyor. Bilhassa anne sütüyle beslenen ancak bağışıklığını güçlendirmesi adına gıda takviyesine ihtiyaç duyan, mama duyarlılığı fazla yavru köpekler için ideal ürünler barındırıyor. Bu markanın en önemli özelliklerinden birisi de ürünlerinin fiyatı! Takdir edersiniz ki, köpek maması fiyatları bir hayli pahalı! Fakat, Mera; hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürünleri satışa çıkarıyor.
 • Acana – Wild Prairie Köpek Maması: Herkesin bildiği gibi köpekler için en iyi mama kuru mamadır. Bu noktada, Acana; sahip olduğu kuru mama ürünleriyle en iyi köpek maması markası olarak dikkat çekiyor. Bilhassa protein bakımından zengin içeriğe sahip ürünleriyle köpeklerin beslenmesini kolay hale getiriyor. Ayrıca, içerik bakımından farklı lezzetler ile de köpeklerin damak tatlarına hitap ediyor. Acana; köpeklerin mama konusunda hassas olduğunun bilincinde olan bir markadır. Bu yüzden, her yaş grubu için özel mamalar üretir.
 • Hill’s Urinary Care Köpek Maması: Ürünleri en çok satılan köpek maması markaları seçenekleri arasında bulunuyor. Hem yavru, hem yetişkin hem de yaşlı köpekler için mama alternatifleri mevcuttur. Bir başka deyişle, bir yaşından küçük köpeklerden tutun da 11 yaşından büyük köpeklere kadar çok geniş bir yaş aralığındaki hayvanlara hitap eden mama seçenekleri yer alıyor. Bunun yanı sıra, köpeğin yaşına, kilosuna ve hatta geçirmiş olduğu hastalığa uygun olarak hazırlanmış mamalar bulmak mümkün!

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Köpek Maması Markaları!

 • Royal Canin – Puppy Maxi Köpek Maması: 1968 yılından bu yana hizmet veren Fransız Royal Canin markası; kalitesiyle kendisini çoktan ispat etmiştir. Hem kuru hem yaş mamaları tüketicilerin beğenisine sunuyor. Damak lezzeti bakımından beğeni toplayan ürünler içeriyor. Buna ek olarak, köpeğin yaşına, kilosuna, cinsiyetine, türüne ve geçirdiği hastalıklara uygun mamalar bulmak mümkün!
 • N&D Pumpkin Köpek Maması: Köpek maması markası seçenekleri arasında dikkat çeken isimlerden birisi de N&D! %100 doğal malzemelerden üretilmiş oluşuyla beğeni topluyor. Hatta, yapılan araştırmalara göre en lezzetli mamalara ev sahipliği yapan bir marka! Köpek sağlığını dikkate alarak ürünler hazırlıyor. Hem kedi hem de köpek mamalarının oluşuyla hayvan severleri cezbediyor.
 • LaVital – Salmon Formula Köpek Maması: Diğer mama markalarıyla benzer bir çalışma prensibine sahip! Küçük, orta ve büyük ırklar için uygun ürünler bulmak mümkün! Ayrıca, farklı damak tatlarına hitap eden ürünleri ile de dikkat çekiyor.

Köpek maması fiyatlarına Google üzerinden bakabilir, çeşitli sitelerden fiyat alabilirsiniz.

Köpek Mamalarıyla İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler!

 • Köpek maması içeriği incelenirken et oranına önem verilmelidir. Yüksek et oranına sahip bir mama tercih edilmelidir. Bir başka deyişle, mamanın içerisinde en az yüzde 30 oranında et olmalıdır.
 • Birçok uzmana göre köpeklerin tahılsız mama tüketmesi gerekiyor. Tahıllı mamaların içerisinde glisemik oranı yüksek pirinç ve mısır bulunuyor. Bu yüzden, tahıllı mamaların obezite başta olmak üzere birçok hastalığa sebep vermesi mümkün! Ayrıca, ağız ve diş sağlığı açısından da en iyi tercih tahılsız mamalar olacaktır. Bu noktada, meyve ve sebze içeren mamalar iyi bir tercih olabilir.
 • Hayvansal ürünler içeren köpek mamaları satın alırken ekstra dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü, bu tür mamaların içeriğinde kümes hayvanları unu olduğu belirtilir. Fakat, kümes hayvanları unu; aslında tavuğun en yenmeyecek yerlerinin öğütülmesiyle elde edilir. Bu yüzden, yenmesi sakıncalıdır.
 • Köpek maması içeriği söz konusu olduğunda protein miktarı da önem taşıyor. Bu noktada, ham protein oranı fazla olan bir mama tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra, fosfor, demir, bakır, iyot ve kalsiyum bakımından zengin bir mama satın alınmalıdır.
 • Gluten; tıpkı insanlar gibi hayvanlar için de zararlıdır. Bu noktada, içeriğinde gluten olmayan bir mama tercih edilmelidir.
 • Ayrıca, GDO’suz bir mama ilk seçim olmalıdır. Birçok hastalığa sebep olan GDO; hem insanlar hem de hayvanlar için zararlıdır. Bunun yanı sıra, mamanın içeriğinde renklendirici ve tatlandırıcı olmamalıdır.

Son olarak, A, B1 ve D vitamini içeren bir mama olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bilgi: Köpek Mamalarını ve Fiyatlarını Akakçe Üzerinden Kontrol Edebilirsiniz.

 

Yorum yapın