Lens nasıl yazılır

Lens Nedir?

Türk Dil Kurumuna göre lens kelimesinin anlamı şu şekildedir;

Gözün saydam tabakasının üzerine doğrudan uygulanan, görmeyi düzeltici mercek; kontak lens.

Lens Kullanırken Gözleri Virüsten Korumanın 10 Yolu

Lens kullanırken gözleri virüsten korumak oldukça dikkat gerektiriyor. Uzmanlar virüslerin insan vücudunda bazı bölgelere daha kolay bir şekilde giriş yaptığını söylüyor.

Lens kullanırken gözleri virüsten korumanın 10 yolu vardır. Günümüzde her gün virüsle ilgili önemli bilgiler açıklanıyor. Uzmanlar insan vücudunda bazı bölgelere virüsün girmesinin daha kolay olduğunu söylüyor. Özellikle göz ve çevresinde virüs en sık karşılaşılan durumdur. Gözlere virüsün bulaşmasının nedeni ise ellerin yıkanmadan ya da dezenfekte edilmeden göz ile temasından kaynaklanıyor. Genellikle lens kullanan kişilerde sıkça rastlanan bir durumdur. Peki, lens kullanırken nelere dikkat edilmeli? ve gözler virüsten nasıl korunmalı? gibi merak edilen soruların cevabı makalemizde yer alıyor.

Öncelikle kontakt lens kullanırken ellerinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Bu sebeple lens kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok unsur var. Bunun yanı sıra öksürme ya da hapşırma gibi eylemler ile göz çevresine yayılan virüsler vardır ve bu virüsler bulaşıcıdır.  Dolayısı ile göz teması olduğunda virüs bulaşması da yüksek ihtimaldir. Günümüzde yaşanan salgın hastalık nedeni ile lens kullanan kişilerin hijyenine iki kat daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Lens takarken dikkat edilmesi gerekenler

Lens kullanan kişilerin gözlerinde veya göz çevresinde virüse yakalanması oldukça yüksek ihtimaldir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Kontakt lens kullanırken gözler ile fazla temastan kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra hijyeninize önem göstermelisiniz. Eğer kızarıklık, ateşlenme veya öksürük gibi durumlar ile karşılaşırsanız lens kullanmaya ara vermelisiniz. Aşağıda lens kullanırken gözleri virüsten korumak için dikkat edilmesi gerekenler yer alıyor.

  1. Lens kullanmadan önce ellerinizi en az 20 saniye yıkayın.
  2. Bir başkasının lensini deneme için bile kullanmamalısınız.
  3. Gözlerinizi virüsten korumak istiyorsanız siperlik kullanabilirsiniz.
  4. Gözlerinizde kızarıklık, çapaklanma veya batma var ise lens kullanmaya ara vermelisiniz.
  5. Lense ıslak eller temas etmemelisiniz.
  6. Lens kabını hijyenik bir ortamda tutmalısınız.
  7. Grip, ateş veya öksürük gibi belirtiler var ise uzman bir hekime danışmalısınız.
  8. Lenslerinizin kullanım ömrüne dikkat edin.
  9. Lenslerinizi her akşam yatmadan önce özel solüsyonları ile dezenfekte etmelisiniz.
  10. Lens kullanırken gözleriniz ile sık sık temas etmeyin.

 

 

Yorum yapın