Yorkshire Terrier Özellikleri

Dünyanın en zevkli eylemlerinden birisi de hiç şüphesiz köpek beslemek! Ancak, bu sorumluluğu almak kolay değil! Herkesin bakabileceği bir köpeği sahiplenmesi gerekiyor. Bu noktada, birçok kişinin tercihinin terrier cinsi köpekler olduğunu söyleyebiliriz. Yorkshire terrier; hem sevimliliği hem de kolay bakımı ile dikkat çekiyor.

Yorkshire Terrier Karakter Özellikleri Nelerdir?

Bu küçük ve sevimli hayvanların dış görünüşlerine hayran olmamak elde değil! Koruyucu bir köpek olmasıyla dikkat çeker. Sahibini asla yalnız bırakmaz. Ona gönülden bağlıdır. Tüm dünyada en çok beslenen köpek türlerinden birisidir. Yorkshire terrier; diğer terrier köpekler gibi geniş ve bahçeli alanlardan ziyade apartman yaşantısına daha uygundur. İnsanlarla olan iletişimi oldukça kuvvetlidir. Kendisine yapılan uyarıları ciddiye alır. Herhangi bir apartmanın dairesinde sorunsuz bir şekilde yaşayabilir. Hatta, hem sahibinin hem de tanıştığı diğer insanların en yakın dostu olmaya adaydır.

İngiltere asıllı olan bu köpek; geçmişten günümüze kadar birçok değişim yaşadı. Bilhassa büyük bir köpek iken çok daha ufak boyutlu hale geldi. Dünyanın en küçük ve güzel köpekleri arasında kendisine yer bulur. Hatta, onu birçok köpek güzellik yarışmasında dahi görebiliriz. Upuzun tüylerinin bakımı zorlasa da onun dış görüntüsüne hayran kalmamak mümkün değil!

Yorkshire terrier; dış görüntüsünün tam aksine son derece cesur bir köpektir. Sahibini korumak adına yapmayacağı şey yoktur. Kendisinden daha büyük köpeklere dahi saldırabilir. Cesurluğu ve özgüveni ile dikkat çeker. Yabancı bir köpek gördüğü zaman bunu bir tehdit olarak algılar. Bu yüzden, diğer köpeğe karşı saldırgan davranışlar sergiler. Hatta, bu cesurluğu ve kural tanımazlığı yüzünden zaman zaman başını belaya sokar. Bu köpeğe sahip olanların dikkatli olması gerekiyor. Bilhassa dışarıda kesinlikle tasmasız gezdirilmemeli!

Yorkshire terrier; bağlılığı ile dikkat çeker. Ailesine inanılmaz düşkündür. Sadakatiyle taraflı tarafsız herkesi etkiler. Ayrıca, sosyal bir hayvandır. Sahibi dışındaki diğer insanlara da yakınlık hisseder. İnsanlarla aynı ortamda olmak ve sosyalleşmek; en sevdiği şeyler arasında yer alır. Bunun yanı sıra, son derece akıllı ve zeki bir köpektir. Kendisine söylenen şeyleri anlar. Ortamdaki olumlu veya olumsuz havayı fark eder. Ancak, insanlarla olan yakınlığı zaman zaman can sıkabilir. Bilhassa çocuklarla aynı ortamda olması sakıncalıdır. Saldırgan tavırlar gösterdiği için çocuklara zarar verme ihtimali bulunur. Fakat, yavru bir Yorkshire terrier sahibi olanların gözünün korkmasına gerek yoktur. Çünkü, çok küçük yaşlardan itibaren evdeki çocuklarla aynı ortamda olduğu takdirde onlara kesinlikle saldırmaz.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier Bakımı Kolay mı?

Yorkshire terrier; bakımı konusunda sahibini zaman zaman zorlayabilir. İpek kadar yumuşak tüyleri vardır. Uzun ve ince yapılı bir köpektir. Doğal güzelliği dolayısıyla her gün taranması gerekir. Bakımına dikkat edilmediği takdirde tüylerinin birbirine dolanarak düğüm olması söz konusudur. Ayrıca, tarandığı takdirde cildi hava alır. Diğer terrier cinsi köpeklere kıyasla daha ciddi bir bakım ihtiyacı vardır. Aksi takdirde, birtakım deri rahatsızlıkları ile karşılaşır.

Ev yaşantısını seven bir köpektir. Diğer köpekler gibi hareketli ve yerinde duramayan özellikleri yoktur. Bir başka deyişle, sürekli olarak egzersize çıkartılmasına gerek olmaz. Yalnızca günlük tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkartılmalıdır. Uzun tüyleriyle gören herkesi etkileyen Yorkshire terrier; soğuk havalara karşı oldukça dayanıksızdır. Bu yüzden, köpek sahibi; onu dışarı çıkartırken ona soğuktan korunması adına köpek kazağı giydirmelidir. Bu köpeğin farklı avantajları da var! Hipoalerjik köpek türlerinden birisidir. Çok az tüy döker. Bu özelliği; bilhassa köpek tüyüne alerjisi olan ancak yine de köpek beslemek isteyenlerin işine gelecektir.

Yorkshire Terrier Eğitilmeye Müsait mi?

Görüp görebileceğiniz en akıllı köpek türleri arasında bulunur. Sahibiyle arasında harikulade bir iletişim vardır. Sahibinin ona ne dediğini anlar. Kendisine söylenen her şeye cevap verir. Komutları anlar ve uygular. Fakat, zaman zaman inatçı tavırlar sergileyebilir. Bu yüzden, sahibi; ona eğitim verirken zorlanabilir. Ancak, yine de sabırlı davranıldığı takdirde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Yorkshire terrier; eğitime açık bir köpek olsa da zaman zaman sahip olduğu önyargılarına yenilebilir. Bir başka deyişle, bu konuda eğitim alsa dahi yabancı olarak algıladığı insanlara ve diğer köpeklere saldırabilir. Küçük yaşlardan itibaren tasma eğitimi verildiği takdirde bu sorun da çözülür.

 

 

Yorum yapın